|   |   |   |   |   |   |   |   |   |  
 
.
 
 
تاریخ ارسال : شنبه 4 شهریور 1391


http://www.faraup.com/uploads/13458821611.jpg


طی سال‌های اخیر بیش از نیمی از جمعیت کشور با تورم درگیر بوده‌اند‌. واقعیت آن است که گرانی کالاهایی که مردم هر روز با آن سروکار دارند به شکل دردناکی بر زندگی بخش بسیاری از آنها سنگینی می‌کند‌‌ به‌طوری که قیمت انواع مواد غذایی، پوشاک، مسکن، بنزین، حمل‌ونقل و دیگر کالاها نیز بالا رفته است. با وجود این همه گرانی که بر مردم تحمیل می‌شود بانک مرکزی نرخ تورم را در تیرماه در حدود 9/22 درصد اعلام کرده بود اما مردم نرخ تورم را با توجه به افزایش قیمت کالاهای اساسی که روزانه با آن مواجه هستند برآورد می‌کنند و تورم را بیشتر از آنچه که بانک مرکزی اعلام می‌کند، می‌دانند‌. از طرفی ریاست بانک مرکزی بارها اعلام کرده است‌ دولت افزایش قیمت را از طریق کنترل نقدینگی در بازار مالی مهار خواهد کرد‌‌. بر اساس آمارهای بانک مرکزی میزان نقدینگی درسه ماهه نخست امسال از مرز 374 هزار میلیارد تومان گذشته است‌‌. در حال حاضر بر مبنای مشاهدات بازار و افزایش قیمت‌ها و همچنین نقدینگی دولت چه توضیحی برای گرانی کالاها می‌تواند ارایه کند‌‌ زیرا وعده‌های داده شده مبنی بر کنترل قیمت کالاها و جلوگیری از افزایش آن‌که از سوی دولت همیشه عنوان می‌شود‌ بدون هیچ‌گونه نتیجه‌ای تنها در حرف باقی مانده و بعد از مدتی هم تمام آن وعده‌ها فراموش شده است‌‌.                               تورم از کجا آغاز می‌شود                                      
میزان تورم بستگی به افزایش مداوم در سطح عمومی قیمت‌ها با کاهش مداوم قدرت خرید پول دارد‌ هر چند  در مورد علل تورم نظرهای متفاوتی مطرح می‌شود‌‌. با این حال علت تورم مربوط به سیاست‌های آزادی پولی و مالی دولت نیست بلکه به دلیل نبود عدم تعادل در ساختار نظام اقتصادی است‌ شکی نیست تاثیر این عدم تعادل در رشد سطح عمومی قیمت‌ها و همچنین رشد عرصه پولی می‌تواند اجتناب‌ناپذیر باشد علاوه بر این از آنجایی که هرگونه اقلامی در سبد کالای خانوار دارای وزن خاصی هستند به همین منظور در شرایط ثبات اقتصادی وزن هرکدام از اقلام واقعی بوده و منطبق با درخواست مصرف‌کنندگان است اما در شراط تورمی وزن اقلام دستخوش تغییرات می‌شود به همین علت در هر سال ما شاهد افزایش قیمت کالاها مصرفی مانند، مواد غذایی، پروتئینی، حبوبات، پوشاک، لوازم بهداشتی، لوازم ضروری زندگی و‌.‌.‌‌. هستیم‌ یکی از علت‌های افزایش قیمت به دلیل آن است که متوسط رشد نقدینگی بالاتر از متوسط نرخ رشد تولید ناخالص داخلی است‌‌ به همین منظور این امرمنجر به عدم تعادل بین تقاضا و عرضه شده و در نتیجه باعث افزایش سطح عمومی قیمت‌ها می‌شود‌ علاوه بر این وقتی هزینه دولت از درآمدهای خود در بوجه سالانه بیشتر باشد‌‌. دولت با کسری بوجه مواجه می‌شود‌ از این‌رو نبود تعادل میان درآمد و هزینه‌های دولت باعث تورم می‌شود‌ از سوی دیگر بانک مرکزی در محاسبات خود برای ارایه آمارها تنها تعداد 359 قلم کالا وخدمات را در نظر می‌گیرد‌ در حالی که تعداد کالاهای مصرفی خانواده‌ها حدود سه هزار قلم است‌‌.
 عوامل موثر در ایجاد تورم
مسلما عوامل مختلفی بر ایجاد تورم تاثیرگذار هستند که در این بین تنها می‌توان به مواردی از آن اشاره کرد‌‌. مردم به دلیل تجربیات گذشته و آنچه را که دربازار فعلی مشاهده می‌کنند قیمت همه کالاها رو به افزایش است‌‌. به همین منظور میزان هزینه و خرید خود را به نسبت افزایش می‌دهند‌‌. همچنین فروشندگان و  تولیدکنندگان به امید افزایش قیمت ازعرضه و فروش کالا خودداری می‌کنند تا بتوانند کالای خود را به قیمت بیشتری به فروش برسانند در نتیجه این امر تاثیر خود را در عرضه و تقاضا خواهد گذاشت و منجر به تورم می‌شود‌ همچنین رشد نامتعادل بخش‌های اقتصادی کشور نیز از عوامل تورم است‌ به‌طوری که توسعه سریع یک بخش و تحولات ناشی از آن موجب عدم تعادل و ناهماهنگی بین سایر بخش‌های دیگر می‌شود‌‌. علاوه بر این کسر بودجه دولت، عدم تعامل بین بخش‌های مختلف اقتصادی، وابستگی بخش تولید به درآمدهای نفتی، نارسایی در سیستم حمل‌ونقل کشور، مشکلات ارزی و‌.‌.‌. از مواردی هستند که باعث رشد سطح عمومی قیمت‌ها و درنهایت منجر به افزایش تورم می‌شود‌.

 سخن            آخر                                  
درسال‌های اخیر اثر تغییرات نرخ ارز بر سطح قیمت‌ها و تورم متاثر از سیاست‌های اقتصادی کلان کشور بوده است‌‌. اگر افزایش نرخ ارز توام با اجرای سیاست‌های انبساطی مالی و پولی باشد، موجب تشدید و فشار تورم خواهد شد و چنانچه افزایش نرخ ارز با اجرای سیاست‌های انقباضی مالی و پولی همراه باشد، آثار قابل‌ملاحظه‌ای بر تورم و نیز بر سطح عمومی قیمت‌ها نخواهد داشت‌ اما اعمال سیاست یکسان‌سازی هم بر تورم وهم بر سطح عمومی قیمت‌ها تاثیرگذار است‌‌. از سوی دیگر در سال‌جاری اجاره‌بهای مسکن، کالاهای مصرفی و حمل‌ونقل از نظر قیمتی حرکتی جهشی داشته است‌‌ این مساله تاثیر منفی خود را بر افزایش   قیمت‌ها تا اندازه زیادی گذاشته است‌ هر چند مقامات دولتی بارها گفته بودند با آزادسازی قیمت‌ها و دادن یارانه نقدی تورم کنترل خواهد شد ولی در عمل این اتفاق نیفتاد و با روند فعلی ما شاهد افزایش تورم بیشتری در سطح جامعه خواهیم بود‌‌.                                

                                 

      منبع : روزنامه جهان صنعت  چهارم شهریور نود ویکنویسنده : مصطفی زاده -- امور اقتصادی

سرگرمی و تفریحی نیک فان دات کام

گروه اینترنتی اطلس

نیک فیس

طراحی سایت

طراحی بنر و هدر

طراحی قالب وردپرس

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic